Side Menu





Weather Forecast


°C

Humidity: %
Wind: N At Km/H

Peterhouse Boys

Peterhouse Boys Speech Day 2021 - Prize Winners 2021

Congratulations to this year's Speech Day Prize Winners: 

SUBJECT PRIZES:

D BLOCK
MATHS AND SCIENCES - Tinevimbo Mupangavanhu
HUMANITIES AND LANGUAGES - Batsirai Nyawo
PRACTICAL AND VOCATIONAL - Takudzwa Moga
INDUSTRY - Liberty Zibako
IMPROVEMENT - Jairus Dube

C BLOCK
MATHS AND SCIENCES - Mukudzai Mutyatyu
HUMANITIES AND LANGUAGES - Mukundi Muyanbo
PRACTICAL AND VOCATIONAL - Tinashe Masaka
INDUSTRY - David Weller and David Mahofa
IMPROVEMENT - Bernard Musavaya

B BLOCK
MATHS AND SCIENCES - Will Kunatsa
HUMANITIES AND LANGUAGES - Will Kunatsa
PRACTICAL AND VOCATIONAL - Troy de Wet
INDUSTRY - Will Kunatsa
IMPROVEMENT - Kudzai Matimba

A BLOCK
MATHS AND SCIENCES - Takunda Mhete
HUMANITIES AND LANGUAGES - Liam Kirkman
PRACTICAL AND VOCATIONAL - Liam Kirkman
INDUSTRY - Takunda Mhete
IMPROVEMENT - Tyler van Rooyen



SUBJECT  -  FIFTH FORM  /  SIXTH FORM
ACCOUNTING - Nyaradzai Mutsai / Tatenda Ndaudzwa
ART - Nicole Allott / Bridget Lapham
BIOLOGY - Tawananyasha Banda / Erin Elliott
BUSINESS - Joshua Chinyama / Hritik Kala
CHEMISTRY - Tawananyasha Banda / Zvikomborero Charera
DESIGN TECHNOLOGY - Amber Robinson / Bridget Lapham
ENGLISH LITERATURE - Nicole Allott / Charles Moscrop
ENGLISH LANGUAGE - Deborah Davy / Hritik Kala
FRENCH LANGUAGE - Ruvimbo Chauruka / n/a
GEOGRAPHY - Simbarashe Dube / Travis Arnold
GLOBAL PERSPECTIVES - Simbarashe Dube / n/a
HISTORY - Nicole Allott / Charles Moscrop
IT - Lovedale Njaravaza / Gamuchirai Mhere
LEARNER HUNTER/GUIDE - Reece de Wet / Graeme Jackson
MATHS - Takudzwa Dzingai / Charles Moscrop
MUSIC - Deborah Davy / Charles Moscrop
PHYSICAL EDUCATION - Darren Arnold / Chimwemwe Msiska
PHYSICS - Tanatswa Matonda / Zvikomborero Charera
TRAVEL AND TOURISM - Nomalanga Mpofu / Rutendo Machibaya



SPECIAL PRIZES

BEGINNERS MUSIC - Kaystone Hlongwane
SUGDEN MUSIC - Brendan Daka
MAPANDA SCIENCE - Takunda Mhete
WATERSHED TRAVEL - Takunda Mhete
BEAUMONT PROJECT PRIZE - Ivan Rwodzi
SESSFORD MEMORIAL (IGCSE results) - Takudzwa Dzingai
BEST AS LEVEL RESULTS - Charles Moscrop
CBZ SENIOR CHOIR TROPHY - Marlon Muzhiki
JUNIOR CHOIR TROPHY - Michael Marimo
HATTY CONSERVATION TROPHY - Reuben de Kock
TIM LAVER MEMORIAL - Hritik Kala
ROBERTSON CUP - Charles Moscrop
VEGO TROPHY - Simbarashe Dube
DUNCAN MEMORIAL - Charles Moscrop
PATTISON MEMORIAL - James Weller
D of E INTERNATIONAL GOLD AWARD - James Weller
PETREAN SOCIETY - Kyle Saywood

petreans-logo